Strona Główna Ogłoszenia Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości PDF Drukuj
Autor: Mariola Budziarek Data: 12.11.2019 (wtorek)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole w dniu 8.11.2019 r. W tym dniu, o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie klasy odśpiewały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Przedsięwzięcie to było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”.

W dniu 12.11.2019r. przedstawiciele uczniów klas I – III uczestniczyli w quizie patriotycznym. Pytania dotyczyły m.in. historii i geografii Polski.

Również w dniu 12.11.2019r. w szkolnym radiowęźle mogliśmy wysłuchać historii święta w wywiadzie z panem Romanem Kanią, naszym historykiem. Wysłuchaliśmy również wspomnień o Józefie Piłsudskim oraz wielu pieśni patriotycznych m.in. „Roty”, pieśni  „My, Pierwsza Brygada”, która jest od 2007 roku oficjalną pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego, „Szara piechota”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, czyli najpopularniejszych pieśni czasów I wojny światowej. Nie zabrakło również bardziej współczesnych piosenek jak „Ojczyzna” Marka Grechuty oraz „Biały Krzyż” Czerwonych Gitar.

Mariola Budziarek